Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, odpowiedzialność za leczenie opiera się na zasadzie należytej staranności, zarówno w procesie diagnozy, jak i leczenia. Lekarz oraz podmiot leczniczy, w którym jest wykonywany zabieg, nie jest uprawniony do „dawania gwarancji” osiągnięcia konkretnego wyniku leczenia. Lekarz każdorazowo podejmuje działania w celu osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Taka reguła obowiązuje we wszystkich dziedzinach medycyny - zarówno w kardiologii, onkologii, dermatologii czy w okulistyce. Dawanie gwarancji byłoby sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Każdy pacjent, z uwagi na swoje indywidualne właściwości, może osiągnąć inny efekt leczenia, a zadaniem lekarza jest dążenie do jak najlepszego wyniku leczenia.
ArtLife Sp. z o. o. - Centrum Okulistyczne ArtLife w celu zapewnienia pacjentom jak najlepszych warunków leczenia posiada wysokiej jakości sprzęt i dysponuje specjalistami w dziedzinie laserowej korekcji wzroku, mikrochirurgii oka oraz chirurgii plastycznej. Dzięki temu osiągamy bardzo dobre rezultaty leczenia. Dokładamy wszelkich starań, by zabiegi przynosiły jak najlepsze efekty.
Odpowiadając na pytanie o ubezpieczeniu, informujemy, iż każdy podmiot leczniczy i każdy lekarz wykonujący zawód w Polsce zobowiązany jest posiadać ubezpieczenie OC i taki wymóg spełniamy. Kwestie związane z posiadaniem ubezpieczenia regulują przepisy prawa medycznego.
W czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Wada wzroku może w tym czasie wahać się, a badania dawać niemiarodajne wyniki. Czas odpowiedni na zabieg laserowej korekcji wzroku po porodzie to około 6 miesięcy, wówczas hormony stabilizują się, a organizm wraca do funkcjonowania z przed okresu ciąży.
Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bardzo niskiego ryzyka. Jest to jednak zabieg operacyjny i trzeba zdawać sobie sprawę, że zawsze istnieje ryzyko powikłań. Powikłania występują w przypadku mniej niż 0,1% wykonywanych zabiegów korekcji i są do wyleczenia. Przed zabiegiem przeprowadzane jest badanie kwalifikacyjne. Jeżeli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, lekarz nie zakwalifikuje pacjenta do zabiegu. Przebieg leczenia i rekonwalescencja zależy w dużej mierze również od pacjenta, jego współpracy z lekarzem i dostosowania się do zaleceń przed i po zabiegu. Ponadto po zabiegu przeprowadzane są badania kontrolne, wyznaczane przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta.
Przeciwwskazaniami do zabiegu laserowej korekcji wzroku są: wiek poniżej 18 roku życia, brak stabilizacji wady, choroby oczu, zmiany siatkówki w przebiegu cukrzycy, wszczepiony rozrusznik serca, choroby nowotworowe, choroby psychiczne, uzależnienia, ciąża i karmienie piersią.
Zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wada wzroku nie jest uznawana za chorobę i dlatego NFZ nie przewiduje funduszy ani na korekcję okularową, ani na tego typu zabiegi.
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum Okulistycznym ArtLife, koryguje wadę dalekowzroczności do +6 dioptrii. W wypadku wady dalekowzroczności wysokiego stopnia bardzo ważny jest wynik badania keratometrii, czyli pomiaru promienia krzywizny i mocy rogówki. Jeśli podczas badania zostanie stwierdzone zbyt duże uwypuklenie rogówki, zabieg nie może być przeprowadzony.
Choroby tarczycy, np. niedoczynność lub Hashimoto, nie są przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Jednak do zakwalifikowania się do zabiegu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przy chorobach związanych z tarczycą może wystąpić dłuższe gojenie oczu oraz wydłuża czas rekonwalescencji.
Prezbiopia to inaczej też starczowzroczność. Pojawia się najczęściej w okolicach 40 - 50 roku życia i sprawia trudności w wyraźnym widzeniu z bliska, zwłaszcza przy słabym świetle, a w konsekwencji utrudnia codzienne czynności takie jak czytanie, korzystanie z telefonu komórkowego czy komputera. Rozwiązaniem dla osób mających krótkowzroczność może być korekcja laserem ekscymerowym w celu osiągnięcia efektu monowizji. W tym przypadku pozostawia się niewielką wadę minusową oka (do -1,75 D), które „przeznaczone” będzie do czytania, przy jednoczesnym skorygowaniu całości wady oka „przeznaczonego” do widzenia dali. W praktyce oznacza to, że oko dominujące stanie się odpowiedzialne za możliwość wyraźnego widzenia dali, zaś oko podporządkowane – za dobre widzenie z bliska. Warto jednak pamiętać, że korekcja laserem redukuje efekt prezbiopii, nie zaś samą prezbiopię jako postępujący proces fizjologiczny – z czasem potrzebne staną się mocniejsze okulary przeznaczone do czytania. Osobom po 40 roku życia przy skorygowaniu krótkowzroczności czy dalekowzroczności (też nazywana jest nadwzrocznością, która najczęściej jest wadą wrodzoną i może ujawnić się w okresie wzrostu organizmu), jak wszystkim, kto nie ma i nie miał wady wzroku stają się potrzebne okulary do czytania z powodu naturalnego procesu fizjologicznego związanego ze starzeniem organizmu.
Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas przygotowania do zabiegu, pacjent ma zakrapiane oczy kroplami przeciwbólowymi. Ponadto pacjent dostaje doustne środki przeciwbólowe. Po korekcji metodą SBK LASIK występuje łzawienie oczu oraz dyskomfort w postaci uczucia ciała obcego w oku. Ten stan utrzymuje się około 3-4 godziny po zabiegu. Po metodach LASEK, PRK, TransPRK ból jest dotkliwszy w pierwszych dwóch dobach i w tym czasie przyjmuje się środki przeciwbólowe.
Można skorygować oboje oczu podczas jednego zabiegu, jeżeli nie będzie do tego przeciwwskazań wykrytych w trakcie badania kwalifikacyjnego.
Metody laserowej korekcji wzroku można podzielić na dwie grupy w zależności od sposobu przygotowania rogówki oka pod działanie lasera ekscymerowego:
Metody zabiegu różnią się między sobą również czasem gojenia rogówki i uczuciami dyskomfortu po zabiegu (w zależności od sposobu jej przygotowania pod działanie lasera).
Metoda, w której jest wytwarzany płatek na powierzchni rogówki (metoda SBK LASIK), są bardziej komfortowa dla pacjenta i cechuje ją szybki czas gojenia. Płatek rogówki po korekcji, tj. po działaniu lasera jest re-pozycjonowany i tworzy naturalny opatrunek. Po laserowej korekcji metodą SBK LASIK pacjent zazwyczaj nie odczuwa dyskomfortu, a zwłaszcza bólu. Oko goi się bardzo szybko i już następnego dnia można powrócić do codziennych zadań.
W metodach z usunięciem nabłonka rogówki (LASEK, TransPRK) do głębszych warstw rogówki pod działanie lasera dociera się poprzez usunięcie nabłonka. W przypadku metody LASEK aplikuje się roztwór alkoholu, który umożliwia zmiękczenie nabłonka i odseparowanie go w sposób mechaniczny. W metodzie TransPRK nabłonek usuwa się laserem. Po zabiegu metodami z usunięciem nabłonka na oczy zakłada się soczewki kontaktowe, które tworzą opatrunek. Soczewki po tygodniu zdejmuje lekarz w czasie badania kontrolnego.
Po przeprowadzeniu testów i pomiarów oraz szczegółowego wywiadu z pacjentem podczas badania kwalifikacyjnego lekarz zaproponuje właściwą metodę przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Zabieg laserowej korekcji wzroku, podobnie jak wszystkie zabiegi operacyjne, niesie za sobą zagrożenie. Jednak laserowa korekcja wad wzroku uważana jest za najbardziej bezpieczny z zabiegów medycyny estetycznej. Jakiekolwiek powikłania występują bardzo rzadko. Dlatego tak ważne jest badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku, by wyeliminować wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Powikłania pozabiegowe mogą występować u tych pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarza, nie zakraplają otrzymanych w klinice kropli do oczu lub zakraplają je nieprawidłowo. Nieprawidłowe zakraplanie oczu może powodować nieregularności na powierzchni rogówki podczas gojenia. W takiej sytuacji może nastąpić pogorszenie widzenia, co do optymalnego efektu korekcji. Powikłaniem może być również rozwój infekcji podczas gojenia. Infekcje spowodowane są złą higieną okolicy oczu, bądź nie zastosowaniem się pacjenta do ograniczeń, związanych np. z kąpielami w basenie lub odkrytych zbiornikach wodnych. Drobnoustroje dostając się do oka mogą wywołać infekcję. Przy infekcji zwykle wystarczy leczenie antybiotykiem, nie powodują one pogorszenia widzenia. Występują także różne efekty gojenia się oka po zabiegu, często opisywane przez pacjentów jako powikłania. Np. nadwrażliwość na światło, konieczność częstszego zakraplania kroplami nawilżającymi, efekt halo. Są to jednak efekty pozabiegowe, które zmniejszają się z upływem czasu rekonwalescencji i stabilizacji wzroku do 6 miesięcy po korekcji.
Podczas badania kwalifikacyjnego do laserowej korekcji wady wzroku trzeba poinformować lekarza o regularnym przyjmowaniu jakichkolwiek leków, w tym także antykoncepcyjnych. Gospodarka hormonalna powinna być stabilna kilka miesięcy do i po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przyjmowanie leków antykoncepcyjnych nie należy odstawiać minimum 3 miesiące przed i po zabiegu.
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym. Nie oznacza to jednak, że nie wolno na przykład pobiegać, porozciągać się czy spacerować szybkim krokiem. Należy unikać dźwigania ciężarów i wszelkich sportów, które powodują zwiększenie ciśnienia w oczach. Zalecane jest przez okres około miesiąca zaniechać basenu, kąpieli morskich i sauny. Pacjenci często podkreślają, że warto przez miesiąc odpocząć od wzmożonej aktywności sportowej, aby potem cieszyć się nią w pełni, z większą przyjemnością i bez ograniczeń spowodowanych okularami lub soczewkami.
Po zabiegu pacjenci są w stanie samodzielnie wrócić do domu lub hotelu, jednak należy pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić auta. Pacjenci po wyjściu z gabinetu zabiegowego nie mają opatrunków na oczach, a jedynie okulary przeciwsłoneczne (które pacjent otrzymuje w naszym Centrum w ramach leczenia). Zalecane jest, aby ktoś towarzyszył pacjentowi, jednak można wracać do domu samemu, na własną odpowiedzialność. Zespół ArtLife zawsze służy pomocą, na przykład w wezwaniu taksówki.
Bardzo często nasi pacjenci wracają do pracy już następnego dnia po korekcji metodą SBK LASIK. Jednak jeśli zawód pacjenta związany jest z dużym wysiłkiem fizycznym lub wiąże się z przebywaniem w zakurzonych miejscach - warto skorzystać ze zwolnienia lekarskiego od lekarza wykonującego zabieg. Po zabiegu metodami LASEK i TransPRK można wrócić do pracy minimum po tygodniu. Proponujemy w tym czasie wykorzystać urlop wypoczynkowy lub skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
Po laserowej korekcji wzroku można rodzić siłami natury, jednak przed porodem należy wykonać kontrolne badanie okulistyczne i sprawdzić topografię oraz grubość rogówki - czy nie ma odchyleń od stanu prawidłowego. Ważne jest, aby grubość rogówki była nie mniej, niż około 400 mikrometrów po zabiegu korekcji wady wzroku oraz zbadać dno oka - aby wykluczyć zmiany zwyrodnieniowe i ewentualne otwory w siatkówce, które czasami występują u krótkowidzów i przy dużym wysiłku fizycznym, zwiększają ryzyko odwarstwienia siatkówki szczególnie przy wyższych wadach. Należy pamiętać, że laserowa korekcja wzroku nie wpływa na zmiany na dnie oka i stan siatkówki, a jedynie zmienia kształt rogówki. Po wykluczeniu powyższych zmian nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu siłami natury.
Cukrzyca nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu. Przed zabiegiem poziom cukru powinien być stabilny, nie może być również cech retinopatii cukrzycowej na dnie oczu. Przy rozpoznanej cukrzycy zawsze jednak istnieje ryzyko wystąpienie dłuższego okresu gojenia oraz wystąpienia niedokorekcji.