Centrum Okulistyczne ArtLife
Metody laserowej korekcji wzroku
- innowacyjne technologie
- indywidualny dobór metody korekcji podczas kwalifikacji do zabiegu
- SBK LASIK - powrót do normalnego funkcjonowania
już kilka godzin po zabiegu
Metody, którymi wykonujemy laserową korekcję wzroku w naszym Centrum, są bezpieczne. Każda metoda koryguje wzrok tak samo, lecz nie do każdej z metod można być zakwalifikowanym. O metodzie korekcji decydują takie czynniki, jak stopień wady wzroku, budowa oka, grubość oraz kształt rogówki. Na podstawie testów i pomiarów, przeprowadzonych podczas badania kwalifikacyjnego, lekarz, który będzie operował, indywidualnie dobiera odpowiednią metodę dla danego pacjenta.
SBK LASIK to jest nowoczesna, delikatniejsza odmiana metody LASIK, stosowana przez naszych lekarzy od 2009 roku. Znieczulenie kropelkowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny. W SBK LASIK użycie mikrokeratomu pozwala na utworzenie cieńkiego płatka rogówki około 100 mikronów (w klasycznej metodzie LASIK od 130 do 180 mikronów). Ponieważ mikrokeratom działa tuż pod powierzchnią błony Bowmana, to daje znaczne oszczędzanie komórek rogówki. Widzenie pacjenta ulega poprawie od momentu zakończenia zabiegu, a pozabiegowe doznania są krótkie i mało intensywne (może wystąpić łzawienie do 3 godzin po zabiegu). Istota właściwa rogówki pozostaje gładsza i w lepszej kondycji po zabiegu SBK LASIK, niż w przypadku FemtoLASIK (stosowana od 2003 roku - ta sama metoda również pod nazwą iLASIK, IntraLASIK lub IntraLase).
SBK LASIK ma przewagę nad metodą FemtoLASIK (grubość płatka powyżej 110 mikron), w której do utworzenia płatka służy laser femtosekundowy. Cięcie laserem, czyli "bez użycia ostrza", pozornie wydaje się lepsze, jednak praca lasera femtosekundowego wywołuje eksplozję tysięcy drobin gazu na całej powierzchni pod płatkiem, co przy jego podnoszeniu daje efekt podobny do zapięcia na rzep. SBK LASIK - to gładkie brzegi płatka w 2 sekundy, podczas kiedy 60 sekund pracy femtolasera (oko pod ciśnieniem) daje daleko mniej satysfakcjonujące rezultaty.
SBK LASIK to bezbolesna i szybka regeneracja. Niemal wszyscy pacjenci widzą ostro po kilku godzinach od zabiegu. Większość z nich nie wymienia żadnych dolegliwości i wraca do codziennych zajęć następnego dnia po zabiegu, w tym do prowadzenia środków transportu (po kontroli lekarskiej w Centrum rano następnego dnia po zabiegu). Znacznie mniejsza w tej odmianie LASIK, niż w wypadku innych metod, jest również wrażliwość na światło oraz występowanie suchości oka. Zasady rekonwalescencji są proste, a stosowanie kropli trwa do miesiąca po zabiegu. SBK LASIK to szansa na laserową korekcję wzroku u osób z cienką rogówką i znaczną wadą wzroku.
LASEK/EBK jest metodą przeznaczoną dla pacjentów z bardzo cienką rogówką oraz gdy istnieje powód, dyskwalifikujący metodę SBK LASIK ze wskazań medycznych. Podczas zabiegu metodą LASEK używa się roztworu alkoholu, dzięki czemu wierzchnia warstwa nabłonka mięknie i odsuwa się na czas pracy lasera. Po zabiegu nabłonek wraca na swoje miejsce, a na oczy zakłada się miękkie soczewki kontaktowe, które podczas badania kontrolnego (zazwyczaj 7 dni po zabiegu) zdejmie lekarz. Znieczulenie kropelkowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny, a dolegliwości bólowe pojawiają się po zabiegu i trwają do 2-3 dni. W tym czasie pacjenci przyjmują – wedle własnych predyspozycji - środki przeciwbólowe. Antybiotyk i lek przeciwzapalny w formie kropli używa się zgodnie z zaleceniami lekarza. Powrócić do codziennych zajęć można po tygodniu. Na ten okres lekarz wystawi zwolnienie lekarskie. Po zabiegu LASEK ostrość widzenia stopniowo się poprawia i zwykle po 2-4 tygodniach następuje poprawa wzroku. To odpowiednia metoda dla osób, uprawiających sporty lub zawody kontaktowe.
TransPRK (StreamLight™-"all-laser") jest metodą stosowaną, gdy istnieje powód, dyskwalifikujących metodę SBK LASIK ze wskazań medycznych (np. bardzo cienka rogówka lub blizny po urazach oczu). TransPRK wyróżnia się tym, że nabłonek usuwa się za pomocą lasera ekscymerowego. Zmodyfikowana metoda powstała z metody PRK, podczas której nabłonek usuwa się mechanicznie. Modelowanie kształtu rogówki następuje po usunięciu nabłonka rogówki tym samym laserem. Podczas całej procedury nie używa się żadnych dodatkowych narzędzi, jedynie przed laserowaniem na oko nakładana jest rozwórka. Po zabiegu na oczy zakłada się miękkie soczewki kontaktowe, które podczas badania kontrolnego (zazwyczaj 7 dni po zabiegu) zdejmie lekarz. Znieczulenie kropelkowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny, a dolegliwości bólowe pojawiają kilka godzin po zabiegu i trwają około 2 dni. W tym czasie pacjenci przyjmują – wedle własnych predyspozycji - środki przeciwbólowe. Antybiotyk i lek przeciwzapalny w formie kropli używa się zgodnie z zaleceniami lekarza. Powrócić do codziennych zajęć można po tygodniu. Na ten okres lekarz wystawi zwolnienie lekarskie. Po zabiegu TransPRK ostrość widzenia stopniowo się poprawia i zwykle po 2-4 tygodniach następuje poprawa wzroku. To odpowiednia metoda dla osób, uprawiających sporty lub zawody kontaktowe.