Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

“Po korekcji minusów wyszły mi plusy starcze.” O co tak naprawdę chodzi?

01.10.2024

Krótkowzroczność a korekcja presbiopii.Dotyczy osób po 40-45 roku życia i ma związek z presbiopią (starczowzroczność). O ile Pacjenci zgłaszający się na zabieg laserowej korekcji wzroku z nadwzrocznością (wada plusowa) posiadają już dodatkowe okulary do czytania, to osoby z minusami zwykle jeszcze ich nie mają. Skąd u krótkowidzów problemy z czytaniem po laserowej korekcji wzroku?

Czym jest starczowzroczność?

Presbiopia to postępujący proces fizjologiczny, który dotyka każdego człowieka po 40 – 45 roku życia. Objawia się problemami z widzeniem na bliskie odległości. Za to wszystko odpowiedzialna jest naturalna soczewka wewnątrzgałkowa, która wraz z wiekiem traci elastyczność. Powoduje to osłabienie zdolności akomodacji - skupiania wzroku na bliskich obiektach.

Krótkowzroczność a korekcja presbiopii

Osoby nadwzroczne (z wadą „plus”) lub bez wady wzroku dużo szybciej zauważają objawy związane z pojawieniem się presbiopii w odróżnieniu od krótkowidzów. Dlaczego? Istniejąca wada refrakcji o wartości „minus” poniekąd kompensuje widzenie na bliskie odległości.

Krótkowidz z presbiopią, używający okulary na co dzień o wartości powyżej -2D, może zauważyć z wiekiem, że bez okularów lepiej widzi przy czytaniu.

Dlaczego po laserowej korekcji wzroku pojawiły się okulary do czytania?

Przede wszystkim, laserowa korekcja wzroku nie przyczynia się do powstania „plusów” do czytania. Po skorygowaniu wady minusowej w całości, Pacjent widzi tak samo, jak w najlepiej dobranych okularach. Różnica jest taka, że korekcja nałożona na oko jest na stałe, zatem nie da się jej zdjąć jak okulary czy soczewki w dowolnym momencie, by coś przeczytać. Konsekwencją jest potrzeba stosowania okularów do bliży o wartości „plus”.

Innym sposobem korekcji krótkowzroczności wraz presbiopią jest dążenie do uzyskania tzw. monowizji. Daje ona lepsze widzenie oka niedominującego z bliska. Koryguje się je tak, aby pozostała wada wzroku wynosiła od -0,75 do -1,5 dioptrii. Natomiast korekcję oka dominującego ustala się do patrzenia w dal - wada w tym oku korygowana jest całkowicie. W rezultacie obuocznie Pacjent będzie widział na wszystkie odległości, bez użycia okularów.

Należy jednak pamiętać, że presbiopia to postępujący proces fizjologiczny, zatem efekt zabiegu do bliży będzie tymczasowy. To, jak długo będzie się sprawdzać, zależy od indywidualnych cech Pacjenta i tempa, w jakim starzeje się organizm.

Jeżeli Pacjent nie jest pewny, jak będzie widział po laserowej korekcji wzroku, podczas badania kwalifikacyjnego można przeprowadzić próbę soczewkową. Na czym ona polega? Pacjentowi zostaną nałożone soczewki kontaktowe o wartościach, które będą naniesione na oko, podczas zabiegu. W taki sposób Pacjent będzie w stanie ocenić, czy prognozowany efekt jest dla niego zadowalający.

Wstecz