Choroby przewlekłe a laserowa korekcja wzroku |
26.08.2021 |
Coraz więcej osób na świecie cierpi na choroby przewlekłe. Ale czy są one przeciwwskazaniem do wykonania laserowej korekcji wzroku?
Chorobą przewlekłą nazywamy stan trwający przynajmniej rok. Nie jest to jednak warunek we wszystkich przypadkach. Ten typ chorób charakteryzuje się długim przebiegiem i nawracającymi objawami. Zwykle wymagają one leczenia farmakologicznego.
Nie każda choroba przewlekła wpływa na możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku. Warunkiem jest, aby Pacjent znajdował się pod stałą opieką specjalisty i przyjmował, odpowiednio dobrane leki, eliminujące objawy.
W przypadku, gdy Pacjent planuje poddanie się zabiegowi laserowej korekcji wady wzroku, na etapie badania kwalifikacyjnego lekarz okulista poprosi o okazanie zaświadczenia od lekarza specjalisty, pod którego opieką znajduje się Pacjent.
Na zaświadczeniu musi znajdować się informacja o tym, że dana jednostka chorobowa jest ustabilizowana a dawka leku pozostaje niezmienna. Brak takiego dokumentu może wpłynąć na ostateczny wynik kwalifikacji – Pacjent nie zostanie zakwalifikowany czasowo.
Choroby przewlekłe, które nie zawsze stanowią przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku, pod warunkiem, że są leczone (wymagane zaświadczenie) to m. in., choroby tarczycy (niedoczynność, nadczynność), cukrzyca bez powikłań (retinopatii cukrzycowej), nadciśnienie, niedociśnienie, astma, łuszczyca (leczona miejscowo), zez (niewymagający leczenia), choroby reumatyczne, niewydolność serca, choroby układu pokarmowego (choroby jelita, żołądka).
Wydawać by się mogło, że dolegliwości inne niż choroby oczu, nie powinny mieć wpływu na zabieg. Nic bardziej mylnego!
Jakakolwiek choroba w fazie aktywnej wpływa na działanie układu odpornościowego. Oznacza to, że może uniemożliwić prawidłowe gojenie się rogówki oka i wydłużyć czas rekonwalescencji i stabilizacji efektu korekcji.
Zdarza się, że Pacjent cierpi na chorobę, które stanowi bezwzględne przeciwwskazanie. Są nimi między innymi:
W Centrum Okulistycznym ArtLife, w trosce o Pacjentów i jak najlepsze efekty już na etapie rejestracji, podczas wstępnego wywiadu pytamy o stan zdrowia Pacjenta i zażywane leki. Aby zweryfikować, czy choroba i leki, które są zażywane stanowią przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku.
Wypełnij kwestionariusz wstępnej kwalifikacji online lub zadzwoń i dowiedź się więcej, czy laserowa korekcja wzroku jest właściwa dla Ciebie i jak do niej przystąpić.