Czy efekt laserowej korekcji wzroku jest stały? |
27.06.2022 |
Laserowa korekcja wzroku to szybki i bezbolesny sposób na pozbycie się okularów lub soczewek kontaktowych. Pacjent już bezpośrednio po zabiegu zauważa prawie natychmiastową poprawę widzenia.
Zabieg polega na odpowiednim modelowaniu przedniej części rogówki oka, przy pomocy lasera ekscymerowego. Umożliwia to prawidłowe skupienie obrazu na siatkówce oka, przez co Pacjent widzi ostro bez okularów/soczewek. Zabieg jest przeprowadzany raz na całe życie. Warunkiem uzyskania jak najlepszego efektu jest dokładnie przeprowadzona kwalifikacja oraz stabilność wady.
Podczas badania kwalifikacyjnego, chirurg okulista dobiera Pacjentowi jak najlepszą korekcję. Tuż przed zabiegiem, wprowadza do lasera dane uzyskane podczas badania, m in. grubość i kształt rogówki oraz wartość wady. Oznacza to, że konkretna korekcja zostaje naniesiona na oko, na stałe.
Rola Pacjenta w procesie rekonwalescencji jest znacząca. Mowa tu o przestrzeganiu zaleceń pozabiegowych oraz trybie życia. Bardzo ważne jest stosowanie się do czasowych ograniczeń, np. unikania kurzu, pyłu, kąpieli w morzu, basenie czy jeziorze oraz bardzo dużego wysiłku fizycznego do mniej więcej miesiąca po zabiegu.
Bardzo ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Jeżeli Pacjent nie zakrapla otrzymanych w klinice kropli do oczu lub zakrapla je niewłaściwie, może to przyczynić się do czasowego pogorszenia widzenia, spowodowanego nieprawidłowościami w procesie gojenia się rogówki. Nieodpowiednia higiena oczu natomiast, wpływa na pojawienie się infekcji.
U każdego człowieka, mniej więcej po 40-45 roku życia zaczyna się tzw. Starczowzroczność (presbiopia). Objawia się pogorszeniem widzenia na bliską odległość – utrudnia czytanie np. gazety lub tekstu w telefonie czy komputerze.
Jest to naturalny, postępujący proces fizjologiczny i nie ma związku z laserową korekcją wzroku. Nie należy go mylić z „nawrotem wady”. Ponadto, korekcja laserem nie zapobiega konieczności korzystania z okularów do czytania w przyszłości.
W związku z indywidualnymi cechami Pacjenta (ogólny stan zdrowia, wielkość wady wzroku, tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, wiek) po wykonanym zabiegu usunięcia wady wzroku mogą nastąpić odchylenia od optymalnego rezultatu korekcji. W takim wypadku, bezpośrednio po osiągnięciu stabilnego wyniku korekcji (w ciągu pół roku) uzasadniona jest dalsza diagnoza celem zweryfikowania wskazań oraz braku przeciwwskazań do wykonana dokorekcji, maksymalnie do roku czasu w ramach przeprowadzanego leczenia. Pod warunkiem, że pozwalają na to aktualne parametry rogówki, a szczególnie jej grubość - po jednej korekcji może być już zbyt cienka, by poddać się kolejnemu zabiegowi. W naszej klinice ilość dokorekcji w stosunku do zoperowanych oczu, wynosi mniej niż 1%.
Aby umówić się na procedurę jednodniową, wyślij do nas wypełniony kwestionariusz wstępnej kwalifikacji online. W naszej klinice stosujemy metody: SBK LASIK, TransPRK (StreamLight) oraz LASEK - w cenniku znajdują się aktualne ceny poszczególnych metod (za jedno oko). Obejmują również zestaw leków w formie kropli na miesiąc, okulary z filtrem UV, osłony na oczy do stosowania na noc oraz pierwszą wizytę kontrolną.
Jeśli nie znalazłeś/aś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, skorzystaj z zakładki Zapytaj lekarza i prześlij je do nas! Nasi chirurdzy okuliści odpowiedzą szczegółowo na zadane pytanie.