Czy laserowa korekcja wzroku objęta jest gwarancją? |
07.02.2022 |
Coraz częściej Pacjenci pytają nas o gwarancję. Czy i na jak długo jest udzielana? Co Pacjent ma na myśli zadając to pytanie i co tak naprawdę miałaby ona zagwarantować? Wszystko postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.
Gwarancja udzielana jest dobrowolnie przez jednostkę świadczącą usługi lub zajmującą się produkcją/sprzedażą towaru, na dowolny okres czasu. Zwykle w parze z gwarancją idą pewne warunki, które należy spełnić, aby ją utrzymać lub z niej skorzystać.
Jest ona adekwatna w przypadku sprzedaży towarów, jako gwarancja ich działania przez jakiś minimalny, określony czas. W przypadku usług medycznych nie stosuje się określenia „gwarancja”.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, odpowiedzialność za leczenie opiera się na zasadzie należytej staranności, zarówno w procesie diagnozy, jak i leczenia. Lekarz oraz podmiot leczniczy, w którym jest wykonywany zabieg, nie jest uprawniony do „dawania gwarancji” osiągnięcia konkretnego wyniku leczenia.
Lekarz każdorazowo podejmuje działania w celu osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Taka reguła obowiązuje we wszystkich dziedzinach medycyny - zarówno w kardiologii, onkologii, dermatologii czy w okulistyce. Każdy pacjent, z uwagi na swoje indywidualne właściwości, może osiągnąć inny efekt leczenia przy jednakowej procedurze, a zadaniem lekarza jest dążenie do jak najlepszego wyniku leczenia.
Po pierwsze – niemalże najważniejszą kwestią jest dokładność wykonanych podczas badania kwalifikacyjnego pomiarów oraz trafnie postawiona diagnoza, a także wykluczenie przeciwwskazań (o ile Pacjent rzetelnie uzupełni kwestionariusz odnośnie stanu zdrowia), które mogłyby przyczynić się do ewentualnych powikłań.
Po drugie – warunkiem koniecznym jest ustabilizowana wada wzroku. Jeśli wada jest nadal w fazie pogłębiania się (np. Pacjent co roku wymaga szkieł o 0,5 do 1 dioptrii większych), Pacjent nie zostanie zakwalifikowany czasowo, gdyż zabieg laserowej korekcji wzroku, nie przyniesie pożądanego rezultatu na stałe.
Warto mieć świadomość, że mniej więcej po 45 roku życia, u każdego pojawia się presbiopia (starczowzroczność). Jest to naturalny, postępujący proces fizjologiczny organizmu, niezależny od laserowej korekcji wzroku. Wiąże się to z potrzebą stosowania okularów do bliży (np. do czytania gazety lub podczas pracy przy komputerze).
Za pogorszenie widzenia z bliska, jest odpowiedzialna soczewka wewnątrzgałkowa, która wraz z wiekiem traci swoją elastyczność. Zabieg laserowej korekcji natomiast wykonywany jest na powierzchni rogówki i polega na odpowiednim jej wymodelowaniu wiązką lasera, by przełamujące się promienia światła, skupiały się dokładnie na siatkówce umożliwiając ostre widzenie.
Niektóre kliniki oferują swoim Pacjentom gwarancję dobrego widzenia, obiecując np. bezpłatne wykonanie drugiego zabiegu, aby uzyskać finalnie zadowalający efekt. Zwykle warunkiem utrzymania gwarancji jest np. stawianie się na wyznaczone, płatne wizyty kontrolne, a nieobecność na chociażby jednej z nich pozbawia Pacjenta skorzystania z gwarancji.
Mowa tu raczej o dokorekcji, która jest jednym z elementów procesu leczenia. Jeśli po zabiegu laserowej korekcji pozostanie tzw. „wada resztkowa”, chirurg okulista może podjąć decyzję o jej dokorygowaniu. Oczywiście pod warunkiem, że pozwalają na to aktualne parametry rogówki, a szczególnie jej grubość. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, a ilość dokorekcji na oku nie jest nielimitowana – zwykle przewiduje się maksymalnie jeden zabieg. W Centrum Okulistycznym ArtLife, średnia ilość dokorekcji przeprowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat wyniosła 1,1%, licząc od ilości wszystkich zoperowanych oczu.
Wykonanie dokorekcji nie znaczy, że „zabieg się nie udał”. Obowiązkiem lekarza jest wykonanie swojej pracy z jak największą starannością i sumiennością, aby osiągnąć jak najlepszy efekt pooperacyjny. Później wszystko już zależy od tego, czy Pacjent stosuje się do zaleceń i czasowych ograniczeń (średnio do około miesiąca po zabiegu).
Laserowa korekcja wzroku gwarantuje znaczną poprawę widzenia już bezpośrednio po zabiegu, gdyż ingerencja chirurgiczna wiąże się ze zmiana kształtu rogówki, co wpływa na ostrość wzroku. Stabilizacja widzenia do pożądanego rezultatu może potrwać od kilku tygodni, a w przypadku wysokiej wady lub astygmatyzmu do sześciu miesięcy. Efekt zabiegu zależny jest m in. od wielkości wady wzroku, występowania ewentualnego niedowidzenia, indywidualnych cech Pacjenta, jego stanu zdrowia, nawyków oraz wieku (np. czy występuje już starczowzroczność).
Każdy kandydat do laserowej korekcji wzroku, podczas badania kwalifikacyjnego, przy doborze korekcji zobaczyć może prognozowany efekt finalny. Dopiero po otrzymaniu wszelkich informacji odnośnie zabiegu, procesu rekonwalescencji oraz alternatywnych opcji korekcji podpisuje świadomą zgodę na laserową korekcję wzroku z lekarzem, który będzie wykonywał również zabieg.
W Centrum Okulistycznym ArtLife gwarantujemy najwyższą jakość usług, nowoczesny sprzęt oraz doświadczenie naszych specjalistów. Åšwiadczymy usługi z najwyższą starannością i troską o zdrowie Pacjentów od 2007 roku.