Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Jak przygotować się do procedury jednodniowej — badanie i laserowa korekcja w tym samym dniu?

12.11.2021

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem procedury jednodniowej jest badanie kwalifikacyjne. Dokładnie przeprowadzone, pozwala na uzyskanie jak najlepszych wyników pozabiegowych. Zanim jednak do niego przystąpisz, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach, między innymi:

  • Soczewki kontaktowe - należy zaprzestać korzystania z miękkich soczewek kontaktowych na minimum 7 dni przed procedurą jednodniową. W przypadku soczewek twardych bądź torycznych (cylindrycznych – korygujących astygmatyzm) czas ten wynosi minimum 3 tygodnie do miesiąca.
  • Zaświadczenie od lekarza specjalisty - W przypadku osób chorujących przewlekle konieczne jest przedstawienie zaświadczenia z informacją o tym, jakie leki przyjmują, w jakiej dawce oraz czy choroba jest w danym okresie czasu ustabilizowana.

Zabieg laserowej korekcji wzroku nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta, jednak warto odpowiednio zaplanować sobie czas w dzień procedury jednodniowej oraz bezpośrednio po zabiegu.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że pierwsza wizyta kontrolna w przypadku metody SBK LASIK odbywa się kolejnego dnia, natomiast w przypadku metod LASEK i TransPRK (StreamLight) – po 7 dniach. Pacjent dowie się, która z nich jest dla Niego odpowiednia, dopiero po sprawdzeniu przez chirurga okulistę wszystkich potrzebnych parametrów oka podczas badania kwalifikacyjnego.

Prowadzenie auta

Jeśli poruszasz się autem, tego dnia koniecznie poszukaj innego środka transportu bądź kierowcy. Podczas badania kwalifikacyjnego podawane są krople, rozszerzające źrenice, które zaburzają widzenie. Efekt ten ustępuje po 3-4 godzinach, ale nie wolno w tym czasie prowadzić pojazdów.

Bezpośrednio po zabiegu również nie można kierować autem, do momentu pierwszej wizyty kontrolnej (dzień lub tydzień po zabiegu, w zależności od metody jego wykonania). Wzrok zaraz po laserowej korekcji nie jest na tyle stabilny, aby było to bezpieczne.

Makijaż i sztuczne rzęsy

Zarówno na badanie kwalifikacyjne, jak i sam zabieg należy przyjść bez makijażu. W przypadku sztucznych rzęs – polecamy ich usunięcie, co najmniej tydzień, dwa przed zabiegiem.

Po zabiegu nie wolno wykonywać makijażu przez około dwa tygodnie, natomiast, jeśli chodzi o dopełnianie rzęs jest to miesiąc.

Zwolnienie lekarskie i odpoczynek

Proces rekonwalescencji wygląda inaczej u każdego Pacjenta. Wszystko zależy od Jego indywidualnych cech, predyspozycji, stanu zdrowia, wady wzroku oraz zastosowanej metody.

Ważną kwestią jest również to, jaki zawód wykonuje Pacjent i w jakich warunkach - zdecydowanie dłuższej przerwy będzie potrzebować osoba pracująca fizycznie (np. branża budowlana), niż wykonująca prace biurowe.

Jednak niezależnie od tego, polecamy zarezerwować sobie około tygodnia na odpoczynek, dzięki temu oczy szybciej się zregenerują. Nie trzeba w tym czasie korzystać z urlopu – Pacjentowi przysługuje zwolnienie lekarskie.

Aby umówić się na procedurę jednodniową, wyślij do nas wypełniony kwestionariusz wstępnej kwalifikacji online. W cenniku znajdują się aktualne ceny poszczególnych metod (za jedno oko), obejmujące również zestaw leków w formie kropli na miesiąc, okulary z filtrem UV, osłony na oczy do stosowania na noc oraz pierwszą wizytę kontrolną.

Wstecz