Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku? |
09.08.2023 |
Laserowa korekcja wzroku pozwala na stałe skorygować wady refrakcji, takie jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Dzięki temu okulary, czy soczewki przestaną być już potrzebne.
Zabieg jest szybki, bezbolesny i mało inwazyjny, przez co cieszy się popularnością na całym świecie. Poprzedza go wnikliwe badanie kwalifikacyjne. To pierwszy krok do wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Możemy je podzielić na względne (występujące czasowo) i bezwzględne.
Przeciwwskazania czasowe to stan, który nie pozwala na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku w konkretnym momencie. Wówczas zabieg zostaje odroczony na jakiś czas, w zależności od rodzaju przeciwwskazania (może to być miesiąc, a czasem 6-12 miesięcy). Są nimi:
- wiek poniżej 18 lat,
- niestabilna wada wzroku,
- nieleczone/niekontrolowane choroby przewlekłe,
- aktywne zapalenia oczu lub ogólne (np. opryszczka, przeziębienie),
- zaćma, do momentu zoperowania,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- niedawno wykonane zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w okolicach oczu (np. ostrzykiwanie tzw. „kurzych łapek”),
- niedawno przebyte zabiegi okulistyczne (np. operacja zeza, usunięcie zmian w okolicach powiek lub gałki ocznej).
Przeciwwskazania bezwzględne to objawy/dolegliwości, przez które wykonanie laserowej korekcji wzroku jest wykluczone. Wynika to z faktu, że mogą one mieć negatywny wpływ na proces rekonwalescencji, bądź skuteczność zabiegu (np. jeśli choroba powoduje stopniowe pogorszenie widzenia). Są to:
- jaskra,
- niektóre choroby przewlekłe lub zażywane w związku z tym leki,
- zwyrodnienia siatkówki,
- zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),
- głębokie blizny na rogówce (np. po urazach),
- zaawansowany Zespół Suchego Oka (ZSO),
- nieleczony/zaawansowany stożek rogówki,
- zbyt cienka rogówka,
- zbyt wysoka wada, przekraczająca zakres pracy lasera – krótkowzroczność powyżej -14D, dalekowzroczność powyżej +6D oraz astygmatyzm powyżej 6D.
Rozważasz laserową korekcję wzroku? Prześlij nam wypełniony kwestionariusz wstępnej kwalifikacji online, a my sprawdzimy, czy występują jakieś przeciwwskazania do zabiegu. Aby definitywnie określić możliwość zakwalifikowania się i dobrać odpowiednią metodę, konieczne jest badanie kwalifikacyjne.