Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Laserowa korekcja wzroku - najczęściej zadawane pytania przed zabiegiem cz. II

11-09-2024

Laserowa korekcja wzroku - najczęściej zadawane pytania przed zabiegiem Laserowa korekcja wzroku to niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych zabiegów z dziedziny chirurgii refrakcyjnej na świecie. Pozwala na szybkie, bezbolesne i trwałe pozbycie się okularów bądź soczewek kontaktowych.

Oto kolejne pytania, które zdarza nam się otrzymać od osób zainteresowanych korektą wady. Zachęcamy również do zapoznania się z poprzednim artykułem z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz mitami nt. laserowej korekcji wzroku.

„Czy pierwsza wizyta kontrolna jest obowiązkowa?”

Pierwsze badanie kontrolne po zabiegu laserowej korekcji wzroku jest obowiązkowe. Odbywa się kolejnego dnia (SBK LASIK) lub po upływie tygodnia (TransPRK, LASEK). Jest wliczone w cenę zabiegu. Osoba zainteresowana korektą wady jest informowana o tym fakcie już na etapie zapisu na badanie kwalifikacyjne bądź procedurę jednodniową.

Chirurg podczas wizyty sprawdza przede wszystkim, czy proces gojenia rogówki przebiega prawidłowo. Zdejmowane są również soczewki opatrunkowe, założone wcześniej na koniec zabiegu. Ponadto, kontroluje się ostrość widzenia Pacjenta i wydaje dalsze zalecenia odnośnie przebiegu leczenia.

Kolejne wizyty, niezależnie od tego, czy zostaną wyznaczone przez lekarza, czy umówione samodzielnie przez Pacjenta są płatne zgodnie z aktualnie obowiązującym cennikiem. Do 6 miesięcy po korekcji są to badania kontrolne, po upływie tego czasu – specjalistyczne badanie okulistyczne.

„Jeśli założę okulary pływackie to mimo to nie wolno mi pływać do 30 dni po zabiegu?”

Bezwzględnie należy unikać kąpieli w naturalnych oraz sztucznych zbiornikach wodnych do 30 dni po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przyjmujemy, że jest to czas potrzebny rogówce do całkowitego zagojenia się.

Oczy po zabiegu są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju infekcje i zapalenia, a środowisko wodne pełne jest czynników drażniących – chlor (baseny), bakterie, zanieczyszczenia. Jakiekolwiek podrażnienie, może utrudnić, a nawet niekiedy zatrzymać proces rekonwalescencji.

Okulary pływackie, pomimo, że osłaniają oczy od wody, to wywołują wokół nich spory ucisk. Nie powinno się ich stosować w ciągu 30 dni od laserowej korekcji wzroku.

„Czy zabieg boli?”

Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, z zastosowaniem kropli. Podczas trwania zabiegu, Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, a jedynie ewentualny dotyk chirurga w okolicy twarzy.

Po ustaniu działania kropli znieczulających mogą pojawić się dolegliwości pozabiegowe. Ich charakter, nasilenie i czas trwania zależny jest od metody laserowej korekcji wzroku, której użyto podczas procedury.

 

Powrót