Laserowa korekcja wzroku — Czy warto szukać “zera”? |
31.01.2023 |
W momencie rejestracji na badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku, Pacjenci nierzadko zadają nam pytanie „Czy wadę da się skorygować do zera?”. Czym jest „zero”, którego poszukują?
Chirurg okulista podczas kwalifikacji dobiera dla Pacjenta jak najlepszą korekcję. Na tym etapie już wstępnie wiadomo, na ile wada daje się skorygować i czy Pacjentowi odpowiada taki efekt.
Laserowa korekcja wzroku nie leczy zwyrodnień ani chorób oczu. Jest jedną z form korekcji, podobnie jak okulary, czy soczewki kontaktowe. Przewiduje się zatem, że po zabiegu, Pacjent powinien widzieć tak samo, jak w najlepiej dobranych szkłach, ale bez ich pomocy.
Wynik badania, tzw. obiektywnego autorefraktometrem (komputerowe badanie wzroku) określa tylko i wyłącznie przybliżoną korekcję optyczną (moce okularów lub soczewek kontaktowych), jaką można zastosować. Na wynik pomiaru ma wpływ wiele czynników – stopień nawilżenia, zmęczenia oczu, ewentualna infekcja organizmu lub oczu.
Jeżeli na wydruku z komputera „0” nie są wszędzie, nie jest to równoznaczne z tym, że Pacjent widzi niepoprawnie. „Zera” na wydrukach po badaniu autorefraktometrem prawie nigdy nie znajdziemy również u osób, które nie mają problemów ze wzrokiem.
Oznacza to, że wartości na wydrukach, nie odzwierciedlają do końca, jaka jest faktyczna ostrość widzenia.
Właściwy dobór korekcji opiera się przede wszystkim na badaniu subiektywnym przy użyciu tablicy okulistycznej (tablica Snellena), na której wyświetlane są symbole. Po zabiegu laserowej korekcji, Pacjent odczytuje ją tak, jak w najlepiej dobranej korekcji podczas badania kwalifikacyjnego, tyle, że bez okularów bądź soczewek.
Zdarza się również, że nie ma możliwości skorygowania wady w całości. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. niedowidzenie bądź nieodpowiednie parametry rogówki.
Kolejną kwestią jest tzw. starczowzroczność (presbiopia). Dotyczy osób po 40-45 roku życia i objawia się potrzebą zastosowania okularów do czytania, o wartości plusowej. Nie da się jej skorygować za pomocą lasera.
W naszym Centrum chirurdzy okuliści przeprowadzają zabiegi korekcji wad wzroku z pomocą lasera Wavelight EX500. Pozwala on na skorygowanie krótkowzroczności do -14D, dalekowzroczności do +6, astygmatyzmu do 6D oraz kombinacji tych wad.
Wielkość wady wzroku nie jest czynnikiem decydującym, nawet jeśli jej wartość mieści się w zakresie pracy lasera, parametry rogówki mogą nie spełniać określonych kryteriów (np. grubość, kształt czy krzywizna), by móc bezpiecznie skorygować wadę całkowicie, a czasem nawet częściowo.
Aby definitywnie ocenić ewentualność wykonania zabiegu oraz w jakim stopniu można skorygować wadę i przy pomocy której z metod, należy przejść badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku.