Laserowa korekcja wzroku — metoda LASEK |
17.05.2022 |
LASEK (Laser Assisted Sub-Ephithelium Keratomileusis) to kolejna z metod, tzw. powierzchownych wykonywanych w naszym Centrum. Podobnie jak przy TransPRK nabłonek rogówki zostaje usunięty, jednak nie wykorzystuje się w tym celu lasera, a roztwór alkoholu.
Zachęcamy również do przeczytania na temat metod TransPRK oraz SBK LASIK.
W pierwszym etapie zabiegu po zakropieniu kropli znieczulających chirurg okulista stosuje roztwór alkoholu w celu zmiękczenia nabłonka, następnie delikatnie odsuwa go z pola działania lasera. Przygotowaną w ten sposób rogówkę, poddaje się działaniu lasera. Zabieg kończy się nałożeniem soczewka kontaktowej jako opatrunek. Dzięki odpowiedniemu wymodelowaniu tkanek przedniej warstwy rogówki, następuje poprawa ostrości widzenia.
Dolegliwości bólowe oraz dyskomfort mogą występować do 3-4 dni po zabiegu, czyli do momentu regeneracji nabłonka rogówki.
Dla Pacjentów, u których ze wskazań medycznych nie można wykonać zabiegu metodą SBK LASIK. Stosowana u osób uprawiających sporty kontaktowe (m in. sztuki walki) bądź starających się o przyjęcie do służb mundurowych (policja, straż).
Po ustaniu działania kropli znieczulających podawanych do zabiegu, Pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, łzawienie, nadwrażliwośćna światło, zamglone i nieostre widzenie. Dolegliwości te utrzymują się zwykle około tygodnia. W tym czasie można stosować środki przeciwbólowe według potrzeb.
W zależności od korygowanej wady i indywidualnych cech Pacjenta, proces rekonwalescencji będzie wyglądać inaczej. Po zabiegu metodą LASEK przebiega ona nieco dłużej niż w przypadku metody także powierzchownej TransPRK – jest to okres około 10 dni.
Niezależnie od metody przyjmujemy, że czas gojenia rogówki oka to około miesiąca, dlatego konieczne jest, aby unikać przebywania w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach, kąpieli w zbiornikach wodnych (basen, morze) oraz sauny.
Wysiłek fizyczny po zastosowaniu metody LASEK dozwolony jest nieco szybciej niż w przypadku np. SBK LASIK – mowa tu o minimum tygodniowej przerwie od treningów. Ostateczną decyzję o powrocie do aktywności fizycznej podejmuje lekarz prowadzący na podstawie obserwacji, jak przebiega okres rekonwalescencji u konkretnego Pacjenta.
Po metodzie LASEK wizyta kontrolna odbywa się tydzień po zabiegu. Podczas wizyty lekarz usuwa soczewkę opatrunkową z oka.
Po zabiegu Pacjent nie potrzebuje okularów korekcyjnych, gdyż ostrość widzenia jest na tyle dobra, że będzie funkcjonować już bez nich. Wzrok po metodzie LASEK polepsza się stopniowo, możliwe są wahania widzenia oraz zamglenia. Jest to związane z gojeniem się rogówki. Stabilizacja ostrości wzroku do zamierzonego efektu może potrwać do pół roku, w zależności od wartości korygowanej wady wzroku, wieku i stosowania się do zaleceń.