Laserowa korekcja wzroku — metoda SBK LASIK |
12.04.2022 |
Zabieg laserowej korekcji wzroku pozwala korygować wady refrakcji oka, takich jak krótkowzroczność (do -14D), dalekowzroczność (do +6D) i astygmatyzm (do 6D) oraz ich kombinacje.
Aby zwiększyć szansę na pozytywną kwalifikację do zabiegu, powstały metody, czyli sposoby przygotowania rogówki oka pod działanie lasera korygującego wadę. Dzięki temu, Pacjenci z cieńszą rogówką lub wyższą wadą mogą cieszyć się ostrym widzeniem bez okularów czy soczewek. Laserowa korekcja wzroku metodą powierzchowną z kolei otwiera drzwi do kariery kandydatom do służb mundurowych czy sportowcom.
SBK LASIK jest delikatniejszą odmianą metody LASIK. Podczas zabiegu za pomocą mikrokeratomu chirurg okulista odseparowuje cienki płatek z nabłonka (około 100 mikrometrów), dzięki czemu uzyskuje dostęp pod powierzchnią błony Bowmana rogówki.
Tuż po działaniu lasera excimerowego, który w odpowiedni sposób kształtuje rogówkę oka, płatek zostaje przywrócony na swoje miejsce, gdzie samoistnie przyrasta, przez co nie powoduje dolegliwości bólowych bezpośrednio po zabiegu.
Dla Pacjentów chcących szybko wrócić do codziennej rutyny. Sugerowane osobom, które nie są narażone na urazy, z odpowiednią grubością rogówki. Sprawdza się doskonale przy korygowaniu wysokich wartości wad wzroku.
Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort w postaci uczucia suchości oka bądź łzawienia oraz delikatne zamglenia widzenia. Zwykle objawy te utrzymują się maksymalnie 2-3 dni.
W zależności od korygowanej wady i indywidualnych predyspozycji każdego Pacjenta, proces rekonwalescencji może wyglądać nieco inaczej.
Po zabiegu metodą SBK LASIK rekonwalescencja przebiega znacznie szybciej niż w przypadku pozostałych metod: TransPRK (StreamLight) lub LASEK. Zwykle okres ten wynosi około 3-5 dni.
Niezależnie od metody natomiast przyjmujemy, że czas gojenia rogówki oka to około miesiąca, dlatego konieczne jest, aby unikać przebywania w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach, kąpieli w zbiornikach wodnych (basen, morze) oraz sauny.
Wysiłek fizyczny, z wykorzystaniem dużych ciężarów i gwałtownych ruchów, które mogą wpływać na zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego powinno się ograniczyć na około miesiąc.
Zdarza się, że Pacjenci odczuwają objawy świetlne – okręgi wokół źródeł światła. Jest to objaw związany z procesem gojenia się rogówki i ustępuje w ciągu kilku tygodni lub do pół roku.
Należy również wspomnieć, że adaptacja widzenia z bliska trwa nieco dłużej, niż do dali, nawet do około miesiąca. Czas ten wydłuża się, im wyższa jest korygowana wada wzroku.
Po metodzie SBK LASIK wizyta kontrolna odbywa się kolejnego dnia po zabiegu.
Poprawa wzroku po zabiegu jest niemalże natychmiastowa, a widzenie polepsza się z dnia na dzień. Większość Pacjentów osiąga ostre widzenie już w ciągu kilku godzin od zabiegu. Stabilizacja widzenia do zamierzonego efektu może potrwać od kilku tygodni do pół roku, w zależności od korygowanej wady wzroku i stosowania się do zaleceń.