Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Laserowa korekcja wzroku — metoda TransPRK (StreamLight)

26.04.2022

Laserowa korekcja wzroku metoda TransPRKW ostatnim artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące metody SBK LASIK. Czas na kolejną metodę, tzw. metodę powierzchowną, czyli TransPRK.

Na czym polega i jak wygląda zabieg metodą TransPRK?

TransPRK (Transepithelial Photorefractive Keratectomy) jest modyfikacją wcześniej powstałej metody PRK (Photorefractive keratectomy). W pierwszym etapie zabiegu laser excimerowy usuwa nabłonek, a następnie koryguje wadę wzroku poprzez odpowiednie wymodelowanie rogówki oka. Do zabiegu nie stosuje się żadnych dodatkowych narzędzi, prócz rozwórki, nakładanej na oko na samym początku procedury.

Nabłonek narasta po około 3-4 dobach od zabiegu. Do tego czasu mogą występować dolegliwości bólowe oraz dyskomfort w postaci kłucia oraz nadwrażliwość na światło – zarówno słoneczne, jak i sztuczne.

Dla kogo?

W szczególności dla Pacjentów narażonych na urazy - sportowców oraz pracowników służb mundurowych (straż, wojsko). TransPRK to szansa na zabieg u Pacjentów z cienką rogówką lub bliznami rogówki oka, u których ze wskazań medycznych nie można wykonać metody SBK LASIK.

Możliwe odczucia bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu, po ustaniu działania kropli znieczulających Pacjent odczuwa dolegliwości bólowe oraz silne łzawienie. Kolejnego dnia rano, powieki mogą być lekko obrzęknięte. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia uczucia piasku pod powiekami oraz kłucia. Dolegliwości te utrzymują się zwykle 4-7 dni. W tym czasie Pacjenci przyjmują środki przeciwbólowe według własnych preferencji.

Rekonwalescencja

W zależności od korygowanej wady i indywidualnych cech każdego Pacjenta, proces rekonwalescencji będzie wyglądać inaczej. Po zabiegu metodą TransPRK przebiega nieco dłużej niż w przypadku metod z wytworzeniem płatka np. SBK LASIK. Zwykle wynosi około 5-14 dni.

Niezależnie od metody natomiast przyjmujemy, że czas gojenia rogówki oka to około miesiąca, dlatego konieczne jest, aby unikać przebywania w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach, kąpieli w zbiornikach wodnych (basen, morze) oraz sauny.
Wysiłek fizyczny po zastosowaniu metody TransPRK dozwolony jest nieco szybciej niż w przypadku np. SBK LASIK – mowa tu o minimum dwutygodniowej przerwie od treningów. Ostateczną decyzję o powrocie na siłownię podejmuje lekarz prowadzący na podstawie obserwacji procesu gojenia rogówki.

Bardzo częstym zjawiskiem są efekty świetlne wokół źródeł światła, szczególnie wieczorami oraz znacznie dłuższa adaptacja do widzenia z bliska. Pacjenci pracujący przy komputerze zauważają, że ich wzrok męczy się szybciej do pierwszego miesiąca po zabiegu.

Wizyta kontrolna

Po zabiegu metodą TransPRK wizyta kontrolna odbywa się tydzień po zabiegu.

Poprawa i stabilizacja widzenia

Poprawa wzroku po zabiegu jest już na tyle zauważalna, że Pacjent nie potrzebuje okularów korekcyjnych, jednak polepsza się stopniowo. W pierwszych dniach może się wahać i być zmienne (raz lepsze, raz gorsze). Jest to związane z obrzękiem rogówki po zabiegu i regeneracją jej nabłonka. Stabilizacja widzenia do zamierzonego efektu może potrwać od kilku tygodni do pół roku, w zależności od wartości korygowanej wady wzroku i stosowania się do zaleceń.

Przeciwwskazania

 

Wstecz