Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Makijaż oczu – dlaczego warto przestrzegać zasad higieny?

02.04.2025

MakijażMakijaż to nieodłączny element codziennej stylizacji większości kobiet. Nie tylko maskuje niedoskonałości, poprawia wygląd, ale to również pewnego rodzaju sztuka, pozwalająca na wyrażenie siebie. Co zrobić, aby makijaż był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny dla zdrowia?

Higiena przede wszystkim!

Niezależnie, czy dotyczy to profesjonalnego makijażu, czy wykonanego w domu samodzielnie, warto przestrzegać zasad higieny i dezynfekować kosmetyki, a także przybory do malowania.

Produkty sypkie prasowane - mowa tu chociażby o prasowanych pudrach do twarzy, różu czy cieniach do powiek, których aplikowanie wymaga kilkukrotnego dotknięcia pędzlem powierzchni kosmetyku. Za każdym razem, gdy pędzel naprzemiennie dotyka twarzy i pudru, przenoszone są bakterie, które potem mogą się rozmnażać na powierzchni kosmetyku, a następnie przenieść na skórę.

Mascara do rzęs - nie bez powodu w profesjonalnych studiach makijażu tusz do rzęs nakładany jest za pomocą jednorazowych aplikatorów, które nie mają styczności z opakowaniem po zetknięciu z rzęsami. Nie jest to rzecz konieczna, jeśli jesteśmy jedynym użytkownikiem mascary, jednak warto nieco skrócić rekomendowany czas użytkowania. Za każdym razem, gdy szczoteczka tuszu dotyka oka, do opakowania wprowadzane są różne bakterie i drobnoustroje, a dopływ powietrza sprzyja ich rozwojowi.

Pędzle i gąbeczki – bardzo często pomijany element, jeśli chodzi o regularne mycie czy dezynfekcję. Ponieważ pędzle najczęściej służą do nakładania sypkich produktów, najszybszym rozwiązaniem wydaje się ich strzepnięcie. Nic bardziej mylnego – włosie pędzla to idealne środowisko dla bakterii.

Najbardziej skutecznym środkiem do dezynfekcji kosmetyków oraz przyborów do makijażu będzie ten oparty na alkoholu izopropylowym. Substancja ta szybko wyparowuje, a więc nie wpływa w żaden sposób na konsystencję kosmetyku. W przypadku pędzli lub gąbeczek, konieczne jest ich uprzednie umycie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu (np. szamponu) i osuszenie.

Termin ważności kosmetyków a termin przydatności po otwarciu – czy ma znaczenie?

Zupełnie inną kwestią jest data ważności kosmetyku, a okres trwałości po otwarciu. Nie wolno w żadnym wypadku stosowa kosmetyków po utracie daty ważności, ani dłużej niż jest to zalecane po jego otwarciu. Dlaczego?

Data ważności – Zwykle opisane jako „Exp”. Wskazuje konkretną datę, np. 01/2027. Oznacza, że producent gwarantuje, że do końca miesiąca podanego roku, produkt zachowa swoje właściwości. Jednak mowa tu o kosmetyku, który pozostaje zamknięty i nie jest używany.

Czas przydatności produktu po otwarciu – ikona otwartej puszki, na której widnieje np. 3M (3 miesiące). Jest to określenie, jak długo po otwarciu wolno bezpiecznie stosować kosmetyk. Co istotne – po otwarciu opakowania, sugerujemy się wyłącznie tym oznaczeniem, tj. odliczamy adekwatną ilość miesięcy.

Skutki niezachowania odpowiedniej higieny

Skutkiem niestosowania się do zasad higieny przede wszystkim będzie pogorszenie cery a w przypadku oczu – objawy uczulenia czy zapalenia powiek. Ignorowane lub nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do poważniejszych problemów takich, jak zapalenie brzegów powiek czy zapalenia spojówek.

Warto wspomnieć o popularnym dopełnianiu rzęs. Jest to element makijażu, który można zaaplikować na dłuższy czas, przez co eliminuje potrzebę stosowania mascary. Niewątpliwie skraca czas wykonywania makijażu, ale nieodpowiednio pielęgnowane przyniosą więcej szkody niż pożytku. Mowa tu m.in. o pomijaniu codziennego mycia rzęs oraz wydłużanie okresu użytkowania przed kolejnym uzupełnieniem. Prócz infekcji może to doprowadzić do nadmiernego wypadania rzęs naturalnych.

Co również istotne, jeśli pojawi się jakakolwiek infekcja m.in. w postaci gradówki czy zapalenia spojówek (szczególnie bakteryjne), stosowane wcześniej kosmetyki powinny zostać natychmiast wyrzucone. Dezynfekcja nie zda w tym przypadku egzaminu, ponieważ bakterie dalej będą się namnażały i zostaną ponownie przeniesione na oko.

Makijaż a wizyta u okulisty

Na badanie okulistyczne lub badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku czy  innych zabiegów okulistycznych należy przyjść bez makijażu oczu. Dlaczego? Po pierwsze, może on ulegnąć rozmazaniu, a po drugie – może wpływać na zaburzenie oceny np. stanu skóry i brzegów powiek oraz rzęs.

Makijaż pozwala na modelowanie kształtu twarzy bądź oczu, natomiast sztuczne lub bardzo wymalowane rzęsy – optycznie podnoszą powiekę. Podczas kwalifikacji do plastyki powiek makijaż może wizualnie zaburzać proporcje. Chirurg okulista nie będzie w stanie dokładnie pokazać Pacjentce prognozowanego efektu zabiegu.

Makijaż a zabiegi okulistyczne

Bezwzględnie, na zabieg okulistyczny czy zabieg okolic oka powinno przybyć się bez makijażu nie tylko oczu, ale i całej twarzy.
Po zabiegach z zakresu chirurgii refrakcyjnej oraz plastyki powiek, mycie twarzy w ten sam dzień jest niewskazane.

Wstecz