Plastyka powiek — Jak wygląda zabieg i rekonwalescencja, jakie efekty i przeciwwskazania |
17.11.2020 |
Im jesteśmy starsi, tym bardziej zauważamy, jak bardzo opadające powieki wpływają na nasz wygląd, a czasem nawet przyczyniają się do ograniczenia pola widzenia. Cała twarz sprawia wrażenie smutnej i zmęczonej. Rozwiązaniem jest plastyka powiek – zabieg, polegający na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z powiek górnych. Jednak jak każdy zabieg wzbudza pewne wątpliwości.
Z upływem czasu spada poziom kolagenu i elastyny przez co skóra powiek wiotczeje. Dotyczy to wszystkich osób w pewnym wieku, dlatego plastyką powiek zainteresowane są zarówno panie, jak i panowie. Każdy chce wyglądać młodziej i bardziej promiennie, a taka korekcja potrafi odjąć nawet 10 lat!
Zabiegowi korekty powiek mogą poddać się Pacjenci w różnym przedziale wiekowym. Najbardziej istotną kwestią jest ogólny dobry stan zdrowia. Wykonanie plastyki powiek uniemożliwiają: infekcje skórne, opryszczka skórna czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie wolno wykonywać zabiegu jeśli Pacjentka jest w trakcie miesiączki, ciąży czy karmi piersią.
Jeśli obszar skóry operowanej był poddany zabiegowi z dziedziny medycyny estetycznej systemem HIFU lub urządzeniem PLASMA/PLAZMA, ma to bardzo negatywny wpływ na gojenie po wykonanej plastyce powiek.
Dlatego pierwszym krokiem jest wizyta kwalifikacyjna u lekarza, który będzie nas operował. Na badaniu chirurg okulista przeprowadzi szczegółowy wywiad o przyjmowanych lekach, występujących alergiach, sytuacji zdrowotnej i oceni stan naszych oczu. Na tej podstawie otrzymamy informację o możliwych przeciwwskazaniach. Rozmowa z lekarzem pozwoli również rozwiać ostatnie wątpliwości i obawy.
Korekcja powiek - to zabieg bezbolesny, szybki, bezpieczny i skuteczny. Przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym i trwa około godziny. Plastykę powiek chirurg rozpoczyna od zaznaczenia linii cięcia w miejscach załamania powiek, precyzyjnie określa zakres zabiegu w zależności od możliwości anatomicznych u pacjenta. Następnie podawane jest znieczulenie miejscowe w formie iniekcji. Po zdezynfekowaniu i zabezpieczeniu obszaru operowanego sterylnym obłożeniem chirurgicznym, operator przystępuje do operacji - usuwa nadmiar skóry oraz ewentualne przepukliny tłuszczowe. Zabieg kończy się założeniem szwów i opatrunków.
Opatrunki, które zakładane są na koniec operacji, zdejmuje się samodzielnie już kolejnego dnia rano, a po tygodniu od zabiegu, na wizycie kontrolnej następuje usuwanie szwów. Na początku okolice oka będą lekko opuchnięte, a blizny zaczerwienione. Z czasem ulegają zagojeniu do niewidocznych lub słabo widocznych linii. Na górnych powiekach ukrywane są w naturalnych fałdach skóry. Czasami mogą również występować tzw. siniaki już od dnia zabiegu lub 2-3 dni po zabiegu. Zasinienia będą się wchłaniać w ciągu 7-10 dni. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, gdyż wszelkie zaniedbania mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia powikłań, co wydłuży proces rekonwalescencji.
Po 8-14 dniach możemy powrócić do aktywności zawodowej. Należy jednak pamiętać, że czas rekonwalescencji zależy od organizmu człowieka, rodzaju wykonywanego zabiegu (korekcji powiek górnych, dolnych lub obu) oraz właściwości osobniczej skóry.
Efekt korekcji powiek jest zauważalny już po kilkunastu dniach, chociaż całkowite zniknięcie obrzęków następuje po 2-3 miesiącach. Linia cięcia przebudowuje się na niewidoczną w okresie do 8 miesięcy.
Ostateczny wynik zabiegu można ocenić po około pół roku. Końcowy efekt zależny jest od indywidualnych predyspozycji gojenia się ran oraz cech anatomicznych pacjenta. Po zabiegu twarz wygląda naturalnie. Osoby postronne nie zauważają, że był wykonany zabieg chirurgiczny, ale widzą twarz wyglądającą na wypoczętą, odmłodzoną- jakby ta osoba wróciła z długiego urlopu. Oczy znowu promienieją blaskiem. To prawda – plastyka powiek odmładza wygląd całej twarzy. Oprócz odmienionego wizerunku zapewnia lepszą kondycję psychiczną.
Operacje plastyczne powiek w naszym Centrum przeprowadzamy od 2012 roku. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo i umów się na badanie kwalifikacyjne do korekcji powiek.