Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Schorzenia powiek – przyczyny występowania i leczenie

04.11.2024

Schorzenia powiek – przyczyny występowania i leczeniePowieki przede wszystkim pełnią funkcję ochronną oka. Z każdym mrugnięciem film łzowy jest równomiernie rozprowadzany, dlatego nasze oczy pozostają nawilżone i odżywione. Ponadto, powieki zapobiegają dostaniu do oczu kurzu czy pyłu. Fakt, że zamykamy je odruchowo, reguluje również ilość światła, które dostaje się do oczu, a także zapobiega urazom.

Rola powiek jest bardzo istotna dla zdrowia naszych oczu, jednak i one bywają podatne na różne schorzenia. Nie należy ich ignorować. Wszelkie objawy najlepiej skonsultować z okulistą. Do najczęściej występujących chorób aparatu ochronnego oka zaliczamy:

  • Jęczmień – wywołany zakażeniem bakteryjnym, najczęściej gronkowcem. Czynniki przyczyniające się do wystąpienia jęczmienia to m.in. nieprawidłowa higiena okolic oczu, niedbale przeprowadzony demakijaż, nieodpowiednio dobrane kosmetyki do makijażu oczu oraz pocieranie oczu brudnymi dłońmi. Może pojawić się zarówno na powiece, jak i wewnątrz.
    Jęczmień początkowo przypomina czerwoną plamkę, jest bolesny. W późniejszej fazie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i samoistnego pęknięcia. Leczenie jęczmienia zwykle opiera się na miejscowej antybiotykoterapii i ciepłych okładach.
  • Gradówka – powstaje, gdy gruczoł łojowy powieki zatyka się. Może zacząć się jako wewnętrzny jęczmień, a dolegliwości bólowe są niewielkie lub nie występuje wcale. W miarę wzrostu gradówki, powieka może stać się czerwona, spuchnięta, a czasami wrażliwa na dotyk. Jeśli gradówka się rozrośnie, może wywierać nacisk na oko i wpływać negatywnie na ostrość widzenia.

    Na początku okulista wdraża leczenie farmakologiczne – maści bądź krople z antybiotykami lub w połączeniu ze sterydami. Jeśli taki rodzaj leczenia zawiedzie, zalecane jest usunięcie chirurgiczne (https://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/drobne-zabiegi-okulistyczne.php).
  • Zapalenie brzegów powiek – zwykle pojawia się u osób w średnim wieku bądź starszych. W większości przypadków występuje symetrycznie – na obu powiekach. Objawy najczęściej obserwowane to: zaczerwienie i obrzęk powiek, suchość skóry powiek a także świąd i kłucie. Wystąpienie zapalenia brzegów powiek ma związek z chorobami ogólnymi (np. trądzik różowaty, łuszczyca), zakażeniem bakteryjnym, alergią bądź dysfunkcją gruczołów Meiboma.

    W zależności od podłoża choroby lekarz może wdrożyć leczenie przeciwzapalne (antybiotyki miejscowo), dodatkowe środki do higieny powiek (np. specjalne płyny, chusteczki), okłady czy żele/krople nawilżające.
  • Nużeniec – rodzaj roztoczy, żyjących na ludzkiej skórze. Są one częścią naturalnej mikroflory skóry, jednak, gdy występują w nadmiernej ilości, mogą powodować problemy skórne, m.in. na powiekach w obrębie mieszków włosowych rzęs oraz brwi. U pacjentów z nużycą brzegi powiek są opuchnięte, zaczerwienione. Rzęsy natomiast są łamliwe i bardzo łatwo wypadają.

    Do zarażenia nużeńcem może dojść poprzez kontakt z zakażoną odzieżą lub pościelą, a także coraz częściej w gabinetach kosmetycznych (np. podczas dopełniania rzęs), jeśli stosowane narzędzia wielorazowego użytku nie zostaną dokładnie wysterylizowane.

    Nużeniec wykazuje odporność na preparaty o działaniu przeciwpasożytniczym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym. Leczenie nużycy jest trudne i może trwać wiele miesięcy. Okulista zwykle zaleca dokładną higienę powiek oraz przepisuje maści recepturowe.
  • Niedrożność kanalików łzowych – każdy z nas posiada kanaliki łzowe, których rolą jest odprowadzanie łez do nosa. Jeśli kanaliki łzowe są niedrożne, prowadzą do zapalenia dróg łzowych, powodując podrażnienie, zaczerwienienie i ból okolic oczu. W kąciku może pojawić się także wydzielina śluzowo-ropna.

    Sposób leczenia niedrożności kanalików łzowych zależy przede wszystkim od stopnia niedrożności oraz jej lokalizacji. W pierwszej kolejności przeprowadza się płukanie kanalików łzowych. Podczas zabiegu lekarz okulista udrażnia kanalik łzowy przy użyciu specjalnej sondy, a następnie przepłukuje go, by potwierdzić jego drożność. W zaawansowanych stanach stosowane są bardziej inwazyjne metody chirurgiczne, m.in. Dakrocystohinostomia (DCR).

Jeśli odczuwasz niepokojące objawy, m.in. suchość skóry powiek, obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie a nawet dolegliwości bólowe, zgłoś się na specjalistyczne badanie okulistyczne. Chirurg okulista sprawdzi stan powiek i przeprowadzi dokładny wywiad odnośnie dolegliwości i ogólnego stanu zdrowia. Odpowiednie i stosunkowo szybko zastosowane leczenie przynosi dobre rezultaty.

Wstecz