Akomodacja oka – co to takiego?
Akomodacja (inaczej nastawność oka) to złożony proces, dzięki któremu jesteśmy w stanie widzieć ostro rzeczy niezależnie od odległości ich położenia. Jest bezpośrednio związana ze zmianą kształtu soczewki wewnątrzgałkowej.
Prawidłową akomodację umożliwia mięsień rzęskowy. Gdy mięsień się kurczy, jesteśmy w stanie skupić wzrok na przedmiocie znajdującym się blisko. Z kolei w momencie rozkurczu – wszystko to, co znajduje się daleko jest wyostrzone.
Zaburzenia akomodacji związane z niepoprawnym działaniem mięśnia rzęskowego
Zdarza się, że proces akomodacji oka może zostać zaburzony. Objawia się nadmiernym lub niedostatecznym kurczeniem mięśnia rzęskowego. Powodem tego są:
- Niektóre choroby oczu (np. zapalenie tęczówki),
- Zaburzenia neurologiczne, porażenie mięśni,
- Nieodpowiednio dobrana korekcja okularowa/soczewkowa,
- Urazy głowy,
- Nadmierne spożywanie alkoholu lub innych używek,
- Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera czy telefonu – częsta przyczyna zaburzeń nastawności oka u osób młodych, a nawet u dzieci. Początkowo objawia się problemami z ostrym widzeniem przy przenoszeniu wzroku z blisko położonych przedmiotów na przedmioty znajdujące się w dalszej odległości. W końcu akomodacja jest nieustannie napięta, także przy patrzeniu w dal. Oko wykazuje pozorną krótkowzroczność, ponieważ widzenie w dal jest nieostre.
Zaburzenia akomodacji związane z utratą elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej
Pojawia się między 40 a 50 rokiem życia i dotyczy każdego z nas. Nie ma nic wspólnego z wadą wzroku, nie jest też żadną chorobą. Presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością - jest naturalnym procesem starzenia się tkanek oka. Objawia się trudnościami z widzeniem obiektów położonych blisko, czy czytaniem drobnego tekstu (np. gazeta czy SMS).
W tym przypadku, mechanizm napinania mięśnia rzęskowego nadal funkcjonuje prawidłowo, natomiast wskutek starzenia się, naturalna soczewka oka traci swą elastyczność i zdolność zmiany kształtu, przez co akomodacja oka jest zaburzona.
Metody poprawy akomodacji oka
- W przypadku presbiopii – stosowanie okularów o wartości „plus” do czytania lub okularów progresywnych w przypadku, gdy poza starczowzrocznością występuje dodatkowo wada wzroku. Alternatywą dla okularów progresywnych mogą być soczewki kontaktowe multifokalne, natomiast z metod operacyjnych - laserowa korekcja wzroku (z wykorzystaniem tzw. monowizji), refrakcyjna wymiana soczewki lub wszczep soczewki fakijnej.
- Ćwiczenia rozluźniające – Jeśli dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera lub telefonu, warto wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie gałki ocznej. Co jakiś czas rób przerwy w pracy - spoglądaj w dal przez co najmniej 20 sekund, następnie przenieś wzrok na przedmiot znajdujący się blisko. Powtórz czynność kilka razy, przynajmniej raz na godzinę.
Jeżeli przyczyną zaburzeń akomodacji są choroby czy urazy bądź źle dobrana korekcja, warto skorzystać z porady specjalisty, aby dobrać odpowiedni sposób leczenia.
Wstecz