Zapalenie spojówek |
28.08.2022 |
Spojówka – błona śluzowa, pełniąca funkcję ochronną oczu przed urazami oraz infekcjami. Odpowiada również za rozprowadzanie łez na powierzchni oczu. Jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju podrażnienia, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego.
O zapaleniu spojówek mówimy, gdy spojówka jest podrażniona z powodu infekcji bądź alergii. Pojawia się zaczerwienienie oczu i opuchlizna, a czasem wydzielina. Zapalenie może wystąpić na jednym albo obu oczach, a niektóre jego rodzaje są bardzo zaraźliwe (łatwo przenoszą się z osoby na osobę).
Aktywne zapalenie spojówek stanowi czasowe przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku.
Wirusowe – występuje samodzielnie lub jest jednym z objawów infekcji wirusowej np. przeziębienia lub grypy. Oczy pieką, są zaczerwienione a powieki tkliwe. W tym przypadku nie ma konkretnych metod leczenia, organizm samodzielnie walczy z wirusem.
Bakteryjne – w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek oczy są obolałe, czerwone z wydzieliną ropną lub bez. W zależności od nasilenia objawów, lekarz okulista przepisuje odpowiednie krople z antybiotykiem.
Alergiczne – wynika z reakcji z alergenem, np. pyłkami kwiatów/drzew, sierścią zwierząt. Nie jest zaraźliwa. Powoduje, uciążliwe swędzenie, zaczerwienienie oraz łzawienie. Powieki mogą być opuchnięte. Pojawia się nagle (bezpośrednio po kontakcie z alergenem) lub występuje przewlekle (np. wiosną, w okresie pylenia). Rekomenduje się stosowanie kropli o działaniu przeciwalergicznym.
Kontaktowe – spowodowane dostaniem się do oka z substancji chemicznej lub jej oparów. W takim przypadku należy przeprowadzić dokładne płukanie oczu. Zdarza się, że okulista zaleca dodatkowo stosowanie leku w formie maści lub kropli.
Zapalenie spojówek zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, należy udać się do okulisty. Dolegliwości nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone zapalenie spojówek może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i pogorszenia widzenia. Jeśli zauważyłeś/aś u siebie niepokojące objawy, umów się na specjalistyczne badanie okulistyczne.